naujagimio-maitinimas

Kaip žindyti kūdikį? Naujagimio maitinimas

Kas skatina pieno gamybą? Šiandien daugelis mamyčių kūdikius maitina savo pačių pienu. Kai naujagimis visą laiką yra greta savo motinos ir kai jį galima pridėti prie krūties kiekvieną kartą, kai jis pradeda rėkti norėdamas valgyti, tai žindymas dažniausiais nesukelia jokių rūpesčių ar didesnių sunkumų. Mat pienas geriau teka ir gaminasi tuomet, kai kūdikis dažniau maitinamas krūtimi – priešingai kaip kad tuo atveju, kai klinikoje būna numatytas griežtas kūdikių maitinimo laikas.

Mažesnė depresija. Moteris, kurioms po gimdymo leidžiama turėti naujagimį greta savęs, kur kas rečiau kamuoja depresija. Jos mažiau nerimauja, ar jų kūdikis iš tikrųjų yra sveikas ir ar jam viskas gerai.

Kada pirmą kartą žindyti? Geriausia, kai naujagimis pirmą kartą pamaitinamas krūtimi dar gimdykloje. Mat pirmąjį pusvalandį po gimimo įgimtas naujagimio žindymo refleksas būna itin stiprus. Ankstyvas naujagimio maitinimas krūtimi skatina pieno gaminimąsi, be to, taip drant didesnė tikimybė, kad trečiąją-ketvirtąją parą po gimdymo normalizuosis pieno gamybos ritmas. Tirštas geltonas priešpienis, kurį naujagimis gauna pirmosiomis savo gyvenimo dienomis, yra itin vertingas. Be baltymų ir vitaminų, kurie puikiai tinka jo dar „nepatyrusiai“ virškinimo organų sistemai, šiame priešpienyje yra daug kūdikį nuo ligų saugančių imuninės sistemos medžiagų. Be to, ką tik gimęs naujagimis būna pasirengęs gauti kiek mažiau maisto. Taigi paprastai papildomai maitinti nereikia. Nepamirškinte sveikai maitintis ir pati.

Kūdikio maitinimas krūtimi. Kaip maitinti kūdikį krūtimi? Pamėginkite surasti padėtį, kuri būtų patogiausia ir jums, ir jūsų kūdikiui. Pirmosiomis dienomis po gimdymo jums galbūt atrodys, jog patogiau kūdikį maitinti gulint. Kūdikis turėtų gulėti ant šono, o jūsų krūties spenelis turi būti tiesiai prieš jo burnytę, kad jam nereikėtų pasukti galvytės. Jei reikia, suimkite krūties spenelio areolę nykščiu ir smiliumi, tuomet įkiškite spenelį naujagimiui į burnytę. Dvarbu, kad kūdikis apžiotų kuo didesnę spenelio areolės dalį ir nekandžiotų paties spenelio. Kad būtų stimuliuojama pieno gamyba, kūdikį nuo pat pradžių vieno maitinimo metu reikia pridėti ir prie vienos, ir prie kitos krūties. Vieną maitinimą pradėkite nuo kairiosios, o kitą – nuo dešiniosios krūties. Jei kūdikis nori toliau žįsti ir antrąją krūtį, padarykite pertraukėlę, leiskite jam atsirūgti ir tik tuomet maitinkite jį kita krūtimi.

Kokia yra žindymo trukmė? Iš pradžių kūdikį maitinkite krūtimi visuomet, kai jis to prašo, taigi kas 2-3 valandas. Maitinimo trukmės nustatyti tiksliai negalima, nes žįsdamas kūdikis ne tik numalšina alkį, bet ir patenkina savo artumo bei saugumo poreikį.

Ar kūdikis gauna pakankamai pieno? Nustatyti, ar kūdikis gauna pakankamai pieno, gana nesunku: jei vystykliukai būna šlapi 6-7 kartus per parą (žinoma, ne kiekvieną kartą su išmatomis, nes mamos pienas suvirškinamas beveik be likučių), tai viskas gerai.

Nėščiąsias visais rūpimais klausimais konsultuoja ginekologas Klaipėdoje Lina Varaneckienė