Nors menstruacijos yra visiškai natūralus procesas, daugeliui moterų suteikia nemažai rūpesčių. Jos smarkiai paveikia tiek fizinę, tiek dvasinę moters būklę. Didele dalimi dėl to kalti hormonų gamybos svyravimai, tiksliau pasakius, laikinas estrogenų ir progesteronų pusiausvyros sutrikimas.
Sąvoka priešmenstruacinis sindromas apima daugiau kaip 150 įvairių negalavimų, kuriuos moterys gali patirti kas mėnesį tarp ovuliacijos ir menstruacijos. Vieni negalavimai būna fiziniai, kiti – dvasiniai. Gali pakisti ir elgesys. Kiti lydimieji reiškiniai yra viso kūno sunkumo jausmas, troškimas tam tikrų valgių arba saldumynų ir apskritai padidėjęs neatsparumas ligoms. Kiekviena moteris priešmenstruacinį sindromą patiria skirtingai. Kai kurios moterys beveik nejaučia negalavimų, kitoms vienu metu ir smarkiai pasireiškia daugiau simptomų. Suprantama, kad tokiomis aplinkybėmis moteris gali jaustis blogai. Tačiau jai galima padėti.
Pagrindiniai negalavaimai ciklo metu:
- galvos, sąnarių ir nugaros skausmai,
- odos problemos,
- maudžiančios ir įsitempusios krūtys,
- nemiga,
- regos sutrikimai,
- depresinė nuotaika,
- nuovargis,
- sunkumas judant,
- irzlumas.
Kokia PMS priežastis?
Hormonai reguliuojami iš centro per hipofizės liauką. Ji glaudžiai susijusi su tarpiniais smegenimis, registruojančiais ir apdorojančiais mūsų jausmus, mintis ir jutimus. Be hormonų pusiausvyros sutrikimo atitinkamai ir dvasinė būsena turi didelę reikšmę mūsų fizinei savijautai. Iš to galime daryti išvadą, kad dėl streso, liūdesio, baimės, pykčio ir nesaugumo PMS sunkiau pakeliamas, o džiaugsmas, dvasinė pusiausvyra, ramybė, pasitenkinimas ir laimė, priešingai, gerokai pagerina savijautą.
Esant dideliems skausmams, moterims nedelsiant reikalingas ginekologas Klaipėdoje ar kitame mieste. Tik apžiūrėjęs ir išklausęs jūsų nusiskundimus gydytojas galės skirti gydymą ar padėti patarimais.
Kaip galite sau padėti pačios?
- PMS metu neprivalote atsakytiuž visus ir kiekvieną ir kiekvienam teisintis.
- Pajutusios konfliktą, stenkitės jį pašalinti.
- Mėgaukitės poilsio valandėlėmis, pamėginkite atsipalaiduoti.
- Jeigu puolate į gilią depresiją, žinokite, kad tai susiję su PMS. Juk tai jums puikiai pažįstamas, įprastas dalykas ir nereikia dėl to jaudintis.
- Viską darykite kaip paprastai ir leiskite sau šiek tiek daugiau.
- Apsilankykite pas kirpėją.
- Skaitykite tai, kas jus džiugina.
- Išeikite pasivaikščiokite ir pasimėgaukite tik savo pačios kompanija.
- Yra daugybė atsipalaidavimo būdų. Jūs galite jų mokytis nedidelėmis grupelėmis. Tai autogeninės treniruotės, joga, kvėpavimo terapija.