Tai infekcijos, dažniausiai įgyjamos po seksualinio kontakto. Mikroorganizmai, sukeliantys LPL plinta per kraują, sėklą, makšties ar kitus kūno skysčius.
Kai kurios iš šių infekcijų gali būti perduodamos ir ne seksualinio kontakto metu, o pavyzdžiui, gimdymo metu motinos naujagimiui (visos nėščiosios turi būti tiriamos dėl LPL, ypač dėl sifilio, chlamidiozės, gonorėjos, nes naujagimiui šios infekcijos gali būti mirtinos), taip pat kraujo perpylimo metu, bendro naudojimo adatomis atvejais (tatuiruotės, narkomanija).
Žmonės, besijaučiantys visiškai sveiki, netgi nenumanantys kad gali būti infekuoti LPL, gali būti užsikrėtę.
Daug LPL nesukelia jokių simptomų. Žmogus gali jausti tokius požymius, kurie gali būti labai panašūs į kitų ligų. Tokiais atvejais tikslios diagnozės nustatymas būna apsunkintas ir pavėluotas.
Simptomai
LPL pasireiškia labai įvairiai. Todėl jos gali būti nepastebimos, iki kol nediagnozuojamos partneriui, arba nepasireiškia labai specifiniais simptomais. Požymiai, galintys reikšti LPL:
- skausmas arba mazgeliai ant genitalijų, burnos ar išangės,
- skausmingas ar deginantis šlapinimasis,
- išskyros iš varpos,
- pakitusios išskyros iš makšties (kiekis, spalva, kvapas),
- neįprastas kraujavimas iš makšties,
- padidėję, skausmingi limfiniai mazgai kirkšnyse.
Išvardinti požymiai gali atsirasti nuo kelių dienų iki trijų mėnesių po lytinių santykių. Jie gali pranykti po kelių savaičių netgi negydant, tačiau iš tikrųjų liga progresuoja su vėliau pasireiškiančiomis komplikacijomis.
LPL priežastys
- Bakterijos (gonorėja, sifilis, chlamidiozė)
- Parazitai (trichomonozė)
- Virusai (žmogaus papilomos virusas, genitalijų herpes, ŽIV)
Rizikos veiksniai
Bet kas, turintis intymių ryšių, turi galimybę apsikrėsti LPL. Faktoriai, padidinantys šią riziką, yra:
- nesaugus vaginalinis ar analinis seksas be prezervatyvo. Oralinis seksas taip pat rizikingas dėl LPL,
- daugelio lytinių parnerių turėjimas. Kuo jų daugiau, tuo didesnė tikimybė būti apsikrėtus LPL,
- ankščiau nustatyta LPL. Jeigu esate ar buvote infekuotas herpes, sifiliu, gonorėja ar chlamidioze, ar turėjote nesaugių intymių ryšių su ŽIV infekuotu asmeniu, turite didesnę tikimybę užsikrėsti ŽIV,
- piktnaudžiavimas alkoholiu ar narkotikais. Tai gali susilpninti imunitetą, sudaryti palankesnes sąlygas susirgti LPL,
- injekcijos. Naudojimasis švirkštu su ta pačia adata sukelia grėsmę plisti ŽIV, hepatitui B. Užsikrėtusieji šiomis ligomis jas perduoda ir lytiniu keliu,
- paauglės merginos. Jų gimdos kaklelio ląstelės labiau imlios LPL.
Komplikacijos
Laiku paskirtas gydymas įgalina jų išvengti. LPL komplikacijos- tai:
- skausmingi mazgeliai bet kurioje kūno vietoje,
- pasikartojantis genitalijų skausmas,
- odos bėrimas,
- skausmas lytinių santykių metu,
- vyrams- sėklidžių skausmas, paraudimas, patinimas,
- dubens skausmas, maudimas,
- pūlinys kirkšnyse,
- akių uždegimas,
- sąnarių uždegimas,
- dubens uždegiminė liga,
- gimdos kaklelio, išangės, gerklų vėžys,
- naujagimio ligos, susiję su motinos LPL.
Kada tirtis ir gydytis?
Kuo greičiau kreipkitės pas specialistus, jeigu esate seksualiai aktyvus žmogus ir manote, kad galėjote apsikrėsti LPL, arba jaučiate LPL simptomus, taip pat, jeigu pradėjotė seksualinius ryšius su nauju partneriu.
Reikės atlikti kai kuriuos laboratorinius tyrimus.
Reikaling tyrimai:
- kraujo tyrimai- kad nustatyti herpes, sifilį, ŽIV,
- tepinėlis iš gimdos kaklelio ar šlaplės- clamidiozei (dažnai nesukelia jokių simptomų, būna uždegimu, nevaisingumo priežastimi), žmogaus papilomos virusui (genitalijų karpų priežastis, metų eigoje gali sukelti gimdos kaklelio vėžį),
- tepinėlis iš makšties ar šlaplės- trichomonozei, gonorėjai.
Po to gydytojas, juos įvertinęs, galės paskirti tinkamiausią gydymą.
Apsilankymas pas gydytoją
Nedaug žmonių jaučiasi komfortiškai pasakodami apie savo seksualinį gyvenimą, tačiau gydytojo kabinetas yra ta vieta, kurioje reikia pasipasakoti, norint gauti reikiamą pagalbą. Užsiregistruokite pas gydytoją geriausiu jums metu, kad jokie pašaliniai jūsų darbai vizito nesutrukdytų. Iš anksto apgalvokite, o geriausia užsirašykite, kokius simptomus jaučiate (netgi galbūt nesusijusius su LPL), kokius vaistus vartojate. Pagalvokite, ko norėtumėte gydytojo paklausti. Žinokite, kad prieš atliekant kai kuriuos tyrimus, reikia būti susilaikius nuo lytinių santykių bent vieną parą.LPL, sukeltas bakterijų, išgydyti nesunku. Virusų sukeltas LPL dažnai pasiseka numalšinti, tačiau ne visuomet- išgydyti. Pasikalbėjus su pacientu, atlikus apžiūrą, reikalingus laboratorinius tyrimus, skiriamas gydymas, pav.:
- antibiotikai (gydyti gonorėjai, sifiliui, chlamidiozei, trichomonozei). Gydymosi antibiotikais metu svarbu neturėti lytinių santykių. Dažniausi gydymas skiriamas abiems partneriams.
- Priešvirusiniai vaistai (gydyti herpes infekcijai, ŽIV). Kuo greičiau skiriamas priešvirusinis gydymas, tuo jis efektyvesnis.